Diskografie - The Doors

Studiová alba

Full Circle
Elektra
1972
Other Voices
Elektra
1971
L.A. Woman
Elektra
1971
Morrison Hotel
Elektra
1970
The Soft Parade
Elektra
1969
Strange Days
Elektra
1967
The Doors
Elektra
1967

Živá alba

Singly

The Doors

The Doors

Kampen

https://www.thedoors.com/

Začátky americké rockové skupiny The Doors sahají až do léta 1965, kdy se na kalifornské pláži Venice Beach potkali muzikanti Jim Morrison a Ray Manzarek. Oba zakládající členové kapely se znali již z dob studií na Kalifornské univerzitě.

Zpěvák a klávesista Ray Manzarek byl od roku 1962 členem skupiny Rick & the Ravens. Dalšími členy skupiny Rick & the Ravens byli Rayovi bratři Rick a Jim Manzarekovi, dvojice vysokoškolských kamarádů tedy nejprve zkoušla s nimi. Poté se Ray Manzarek v jednom losangeleském meditačním centru seznámil s bubeníkem Johnem Densmorem, který se okamžitě stal členem nově vzniklé skupiny. V září 1965 kapela využila volného času, který měli Rick & the Ravens v malém vydavatelství Aura, a nahrála šest písní, které se později objevily na albu The Doors: Box Set z roku 1997.

Demo bylo vydáno na třech gramofonových deskách, s nimiž členové kapely obcházeli různá hudební vydavatelství, až se jim nakonec podařilo podepsat smlouvu s vydavatelstvím Columbia. Když kapelu opustili Rayovi bratři, začalo se torzo skupiny poohlížet po nových muzikantech. Novým členem The Doors se tak stal kytarista Robby Krieger, který byl v minulosti společně s Johnem Densmorem členem skupiny Psychedelic Rangers. Nová hudební sestava si dala jméno The Doors – podle knihy Brány vnímání (v angličtině The Doors of Perception) od Aldouse Huxleyho. Skupina byla velmi odlišná od tehdejších rockových skupin, jelikož neměla basového kytaristu. Ray Manzarek ale došel k závěru, že jeho klávesy dokážou zvuk basové kytary zastoupit, takže baskytarista není potřeba.

V roce 1966 skupina nadále zkoušela a získala stálé angažmá v losangeleském klubu London Fog. V létě se kapele podařilo stát se domovskou kapelou prestižního klubu Whisky a Go Go. Odkud však byla po několika měsících vyhozena, neboť na pódiu zahrála píseň The End, která zahrnovala dramatické recitování Jima Morrisona – obsahovalo verše „Otče? - Ano synu? - Chci tě zabít. - Matko? - Tebe chci ojet.“

Zobrazit méně