Diskografie - Oasis

Studiová alba

Živá alba

Familiar to Millions
Big Brother
2000

Singly

Falling Down
Big Brother
2009
I'm Outta Time
Big Brother
2008
Let There Be Love
Big Brother
2005
Lyla
Big Brother
2005
Songbird
Big Brother
2003
Little by Little
Big Brother
2002
The Hindu Times
Big Brother
2002
Sunday Morning Call
Big Brother
2000
Who Feels Love?
Big Brother
2000
Go Let It Out
Big Brother
2000
Don't Go Away
Creation
1998
Stand by Me
Creation
1997
Wonderwall
Creation
1995
Roll with It
Creation
1995
Some Might Say
Creation
1995
Whatever
Creation
1994
Live Forever
Creation
1994
Shakermaker
Creation
1994
Supersonic
Creation
1994
Oasis

Oasis

http://www.oasisinet.com/

Britská hudební skupina Oasis vznikla v roce 1991 v Manchesteru a původní sestavu tvořili Liam Gallagher, Paul "Bonehead" Arthurs, Paul "Guigsy" McGuigan a Tony McCarroll, k nimž se později připojil také Noel Gallagher.

Všichni původní členové sestavy pocházeli z chudinské dělnické čtvrti, což se výrazně podepsalo na jejich umělecké tvorbě. Jejich hudební styl je značně ovlivněn liverpoolskou skupinou The Beatles, k níž členové skupiny Oasis obdivně vzhlíželi. Písně britských „Brouků“ rovněž často hráli i na svých koncertech. Inspirací a vzorem pro Oasis byla také skupina The Stone Roses, se kterou měli velice vřelý vztah a jejíž frontman Ian Brown se později stal blízkým přítelem Noela Gallaghera. V hudební tvorbě skupiny se odrazily také vlivy skupin jako The Smiths, Sex Pistols, T-Rex nebo Slade.

V polovině 90. let byli Oasis považováni za největší hudební uskupení na světě a byli mnohokrát přirovnáváni ke svým obdivovaným legendám – ke skupině The Beatles. Oasis patří mezi nejúspěšnější a nejvlivnější britské rockové skupiny všech dob. Jejich debutové album Definitely maybe se stalo nejrychleji prodávaným albem ve Velké Británii a druhé album (What's the Story) Morning Glory? bylo v roce 2010 vyhlášeno nejlepším britským albem za posledních pětadvacet let.

Kapela proslula svým kontroverzním jednáním, především ze strany obou bratrů Gallagherových, kteří se nezdráhali jít do konfliktu s ostatními umělci. Nicméně ani rozkoly mezi samotnými bratry nebyly příliš neobvyklé. Do paměti hudebních fanoušků se bezpochyby nejvíce vryl boj proti konkurenční skupině Blur, jejíž členové (stejně jako hudební sestava skupin Oasis, Pulp nebo The Verve) patřili v průběhu 90. let do hudebního žánru označovaného jako britpop.

V roce 2009 skupina svou činnost ukončila.

Zobrazit méně