Jimi Hendrix

Jimi Hendrix

http://jimihendrix.com/

Americký kytarista, zpěvák a skladatel James Marshall Hendrix, narozený jako Johnny Allen Hendrix a v hudebním světě známý pod jménem Jimmy Hendrix, se narodil 27. listopadu 1942 v Seattlu ve státě Washington. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby.

Narodil se v době, kdy jeho otec, člen americké armády Al Hendrix, pobýval v daleké Oklahomě. Nedlouho po Hendrixově narození byl navíc převelen do jižního Pacifiku, takže se se svým synem poprvé setkal až na konci roku 1945. Jeho matce Lucille Hendrix bylo v době jeho narození pouhých sedmnáct let. V prvních letech života se tedy o malého Hendrixe střídavě staraly jeho matka, babička, tety a rodinné známé.

Předtím, než se Hendrixovi rodiče rozvedli, měli spolu šest dětí, avšak kromě dvou nejstarších bratrů – Jimiho a o čtyři roky mladšího Leona – umístili Al a Lucille Hendrixovi všechny zbylé děti do sirotčinců. Rodina se totiž potýkala s velkými finančními problémy. Byla neustále pod dozorem sociálních pracovníků a hrozilo, že budou i zbývající dva sourozenci umístěni do dětského domova.

Dočasné stěhování (ať už celé rodiny nebo pouze Jimiho a Leona) k příbuzným či rodinným známým nebylo nic neobvyklého. Ani o hádky nebyla nouze. Většinou končily tak, že matka odešla na nějaký čas z domu. Za nedlouho se ale vrátila a hádky s manželem začaly nanovo. Jednoho dne matka dům opustila a už se nikdy nevrátila. Jimi Hendrix a jeho bratr Leon tak začali žít pouze se svým otcem.

Otec často měnil zaměstnání, a tak Jimi Hendrix v Seattlu prošel mnoha místy a školami. Rodina žila především v chudinských černošských čtvrtích, kde se Hendrix naučil své lásce k hudbě. Často navštěvoval své přátele, s nimiž společně hrál na různé hudební nástroje. Rád také napodoboval pohyby umělců, které zahlédl v televizi. Okouzlila ho například vystoupení Elvise Presleyho nebo Chucka Berryho. Po nějaké době zatoužil po elektrické kytaře, kterou mu otec v roce 1958 koupil v obchodě Myer's Music - jednalo se o bílý pravoruký model značky Supro Ozark. Hendrix popřeházel struny a hrál jako levák. Nicméně to, že hmatník byl kvůli tomu vzhůru nohama, mu musela hraní dosti ztěžovat. Později hrál na levoruké kytary, ale po krátké době se vrátil k pravorukým, jelikož se na nich učil hrát a byl na ně už zvyklý. V únoru 1958 zemřela Hendrixova matka Lucille, což tehdy patnáctiletého hocha velmi poznamenalo. Začal být více zamyšlený a introvertní.

Jimi Hendrix, jenž svých počátečních úspěchů dosáhl ve Spojeném království, se celosvětově proslavil zejména díky vystoupení na popovém festivalu v Monterey v roce 1967. O dva roky později byl hlavní hvězdou na festivalu ve Woostocku. Zemřel náhle ve věku pouhých 27 let, a to 18. září 1970 v Londýně.

Zobrazit méně