Jan-Matěj Rak

Jan-Matěj Rak

http://www.janmatejrak.cz

Kytarista a písničkář Jan-Matěj Rak se narodil v roce 1977 ve finském městě Jyväskylä, kde prožil i první čtyři roky svého života. Na kytaru začal hrát už ve svých pěti letech, ale klasická hudba ho tenkrát zaujala jen málo – rozhodně ne dost, aby u kytary setrval. Trvalo to ještě řadu dalších let, kdy rychle měnil své zájmy, než se ke svému nástroji opět vrátil. Tehdy, na gymnáziu, totiž sám dostal chuť zahrát si hudbu, která se mu líbila. Poslouchal a hrál tehdy nejen písničky svých oblíbených písničkářů, ale i starý rock'n'roll, dřevní mississippské blues a ruskou a romskou lidovou hudbu. V té době začal i sám psát písničky a sbírat své první drobné úspěchy na písničkářských soutěžích a festivalech.

Už by si byl myslel, že navždy zůstane pouze písničkářem, ale tehdy uslyšel něco, co jeho hudební život obrátilo naruby: hudbu Jaroslava Ježka. V žádných písničkách Jan-Matěj Rak dosud neslyšel takové harmonické postupy, tak neotřelé a přece jakoby důvěrně známé melodie, tolik krásy a umění v několika taktech. A tak Jaroslav Ježek nevědomky způsobil, že se z finského rodáka stal kytarista.

Od Ježka už nebylo daleko k zájmu o historickou hudbu obecně: nejen o hudbu Ježkovy doby, která nesmazatelně patří k modernímu českému mýtu o zlaté době první republiky, nýbrž i o hudbu klasickou. Jan-Matěj Rak tak do svého repertoáru zařadil nejen vlastní písně a skladby Jaroslava Ježka, ale i díla Bedřicha Smetany, Františka Kmocha, Antonína Dvořáka či Johanna Sebastiana Bacha.

Zobrazit méně