Diskografie - Michael Jackson

Michael Jackson

Michael Jackson

Gary, Indiana

http://www.michaeljackson.com/

Americký popový zpěvák, skladatel, choreograf, tanečník a hudební producent Michael Joseph Jackson se narodil 29. srpna 1958 ve městě Gary ve státě Indiana jako jeden z devíti sourozenců. Svou hudební kariéru zahájil už v dětství. Na začátku 60. let jeho starší bratři vystupovali v sourozenecké hudební skupině – v roce 1964 se k nim Michael Jackson přidal a jako nejmladší stal se lídrem formace The Jackson 5. V roce 1969 skupina vydala svou první LP nahrávku. Michael Jackson, kterému bylo tehdy dvanáct let, se zároveň s tím vydal na sólovou pěveckou dráhu. Jeho prvním hitem byla balada Got to Be There z roku 1972. Se sourozenci naposledy vystoupil v roce 1984.

Svou první desku s názvem Off the Wall vydal v roce 1979. Album produkoval Quincy Jones, který tak odstartoval Jacksonovu hvězdnou kariéru. Jacksonova druhá deska pojmenovaná Thriller, která se stala nejprodávanějším albem všech dob, spatřila světlo světa o tři roky později. Videoklip k titulní písni z alba se stal naprosto revolučním a určil směr, jakým se bude v následujících letech ubírat natáčení hudebních videoklipů.

V roce 1983 předvedl Jackson při výroční show společnosti Motown svou první sólovou taneční sestavu k písni Billie Jean. Díky svému legendárnímu tanci nazvanému Moonwalk vešel do povědomí hudebních fanoušků jako nejnadanější hudební interpret své doby.

Následovalo vydání alba Bad, které se stalo druhým nejprodávanějším albem všech dob. Album je výrazně kratší než Thriller, což bylo způsobeno Jacksonovým požadavkem novějšího a průbojnějšího zvuku alba – velké množství z jeho tehdejších písní dodnes zůstalo nezařazeno.

Další zlom v Jacksonově pěvecké kariéře přišel s vydáním alba nazvaného Dangerous. Umělec afroamerického původu přestal spolupracovat s Quincy Jonesem, čímž se výrazně proměnil zvuk jeho písní. Důležitou roli v tomto procesu sehrál beatbox – Jacksonovy hlasové dispozice byly natolik pestré, že obsáhly nejen vokální linku, ale rovněž většinu hudebního doprovodu.

Následovalo album s názvem HIStory, ve kterém Jackson posílil roli elektroniky a výrazně propracoval zapojení svého hlasu jao bicího nástroje. V roce 1997 natočil ve spolupráci s režisérem Stanem Winstonem videoklip Ghosts, který je důkazem Jacksonova choreografického perfekcionismu.

Společnost Sony Music chtěla talentovaného zpěváka dostat nejen do rozhlasového vysílání, ale i do diskotékových sálů. Rozhodla se proto vydat album nazvané Blood on the Dance Floor, které kromě pěti originálních písní obsahovalo pouze remixy Jacksonových starších hitů. Sám Michael Jackson nebyl s tímto albem nikdy spokojen. Následující deska Invincible tedy měla být navázáním na alba Dangerous a HIStory.

Jackson nikdy nepřestal sledovat nové trendy v oblasti zvukové techniky, čehož je deska Invincible jasným dokladem. Nahrávací společnost Sony Music, u níž byl Michael Jackson zapsán, ale netoužila po tom, aby bylo album Invincible komerčně úspěšné. Potřebovala totiž populárního zpěváka izolovat od svých finančních příjmů a donutit ho tak, aby jí prodal svůj podíl ve firemním ATV katalogu. Z alba Invincible proto vyšel jen jeden singl a natočil se pouze jeden videoklip. I navzdory tomu se alba prodalo asi 10 milionů kusů. Nicméně tento spor s vydavatelstvím Sony Music zapříčinil konec Jacksonovy kariéry.

Poněkud kontroverzní zpěvák se chtěl na popovou scénu vrátit v roce 2008. V červenci 2009 pak měl zahájit své dlouho připravované koncertní turné, které dostalo název This Is It. Série hudebních vystoupení, která byla beznadějně vyprodaná, se ale nedožil. Zemřel 25. června 2009 v Los Angeles v americkém státě Kalifornie.

Michael Jackson je držitelem třinácti cen Grammy, z toho sedm jich získal za album Thriller. Král popu, který má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy, byl jako jeden z mála umělců dvakrát přijat do Rock and rollové síně slávy. Na předávání cen American Music Awards mu byl udělen titul Umělec století.

Zobrazit méně